Zateplení domu: Která řešení jsou ekologické?
Přemýšlíte nad fotovoltaikou na vaši střechu domu? Máte ji vhodnou pro instalaci? To je důležitý parametr, protože pokud byste rekonstruovali či opravovali střechu s již instalovaným fotovoltaickým systémem, demontáž a následná zpětná montáž panelů stojí nemalé finanční prostředky. Dobrá izolace a nejen střechy, je proto bez debat nutností při každé nejen nové stavbě.
Dobře zaizolované obvodové zdi, podlaha i střecha šetří navíc náklady na vytápění a chlazení. A v závislosti na použití izolačního materiálu i zdraví obyvatel domu a planetu.
Kvalitní izolace by měla dokázat mnoho věcí: zadržet teplo a chlad, měla by být paropropustná a nenasákavá, stálá a funkční desítky let (udržitelná). Kromě toho by měla pohlcovat hluk, ale a samozřejmě by měla být zdravotně nezávadná, vyrobená způsobem šetrným k životnímu prostředí a ani její likvidace poté, co doslouží, by neměla zatížit planetu.
Dům potřebuje dýchat: S jakou izolací může?
Toto je skutečný příběh: Mladá rodina koupila v západních Čechách dům. Ne starý, sotva 15letý. Vypadal hezky, působil útulně, až do momentu, než se ukázalo, že kvůli nesprávně zaizolované střeše je polovina domu plesnivá. Tento příběh bohužel není ojedinělý, naopak.
Že se příjemněji pobývá v příbytku, který je zaizolován, věděli už naši předkové, kteří měli k dispozici jen slámu či mech a nic netušili o tepelných mostech. Dnes je situace zásadně jiná v tom, že na výběr je podstatně více izolačních materiálů. Ale ne každý výdobytek vědy a techniky je opravdu dobrý a funguje tak, jak jsme si na začátku představovali.
Zdá se, že toto může být i případ izolace minerální vatou. Nemáte náhodou i vy ve svém okolí rodinu, která musí tuto izolaci měnit, přestože ji má sotva deset let?
Bohužel děje se to, že v průběhu let vznikají zejména v místech, kde se jednotlivé části stavby spojují, tedy tam kde jsou vyvýšeniny, prohlubně a další nerovnosti povrchu, tepelné mosty, a to je ještě menší zlo.
„V Čechách i na Slovensku jsou lidé zvyklí dělat si hodně věcí na stavbě svépomocí, aby ušetřili a měli zároveň vše pod kontrolou. No jsou ale věci, při kterých se to nevyplatí a jednou z nich je svépomocná aplikace izolace obvodových zdí, střechy nebo podlahy,“ dělí se o zkušenosti Lukáš Kmenta, country manažer společnosti HBS pro Čechy a Slovensko.